4 Validatör Olmak

Validatör olmak nedir?

Avalanche konsensus platformu blokzincir teknolojisini kullanarak güvenli, hızlı ve ucuz işlemler yapılmasını sağlamaktadır. Blokzincir teknolojisi bir bilgisayar ağına gereksinim duymaktadır. Blokzincir teknolojisinin temeli bu ağın merkeziyetsiz yani ana bir bilgisayara bağlı olmaması mantığına dayanmaktadır. Ağda kaç tane bilgisayar varsa her biri ana bilgisayar görevi görmekte ve bloklara yazılan tüm bilgiler tüm bilgisayarlarda saklanmaktadır. Meşhur Bitcoin ile başlayan blokzincir işlemlerinde ağdaki bilgisayarlar iş ispatı denilen bir kavram ile çalışmaktadır. İş ispatı yöntemi (Proof of Work) güçlü işlemciler ve yüksek enerji tüketimi gerektirmektedir. Yeni nesil blokzincir ağları ise varlık ispatı (Proof of Stake - PoS) üzerine kurulu olup yüksek bilgisayar gücü istememektedir. Bu anlamda PoS,  Bitcoin in çevrecilerden aldığı en önemli eleştirilerden muaftır.

Avalanche konsensus platformunda ağda yer alan bilgisayarlara düğüm (node) denilir. Bir node sahibi olabilmek için ortalama bir bilgisayar yeterlidir. Bu bilgisayarın düzenli çalışması sistemin işleyişi için önemli bir faktördür. Bir diğer faktör de platformun yazılımının kontrol altında olması gerektiği yani zaman zaman bakıma ihtiyaç duymasıdır. Tüm faktörleri bir arada değerlendiren platform bir node sahibi olabilmek için en az 2000 AVAX sahibi olunması şartını getirmiştir. Bu hem bir maliyet getirmekte hem de buna bağlı olarak node sahiplerinin bilgisayarlarının düzgün çalışması için özen göstermesine neden olmaktadır. 

2000 AVAX sahibisiniz ve validatör olmak istiyorsunuz. Ne yapacaksınız?

  • Bilgisayar ve programlarla haşır neşirsiniz ve kendi bilgisayarınızda yapmak isteyebilirsiniz.
  • Sanal bilgisayarlarda node kurup çalıştırabilirsiniz (Sanal bilgisayarlar 24 saat düzenli çalışmayı garanti etmektedir ama programın bakımı yine sizin ilginize muhtaçtır)
  • Sizin adınıza tüm bu işleri ücret karşılığı yapacak firmalarla çalışabilirsiniz. Aylık ücretler 5-10 dolar arasında değişmektedir.

Validatör olunca ne kazanırsınız?

2-52 hafta aralığında belirlediğiniz süre boyunca AVAX larınızı düğümünüzde kilitleyerek vade sonunda yıllık %10 civarı olan ödülden vadenize düşen kısmını kazanırsınız. Ayrıca platform node sahiplerine başlangıç sermayelerinin 4 katı kadar daha AVAX için delege olabilme hakkı vermektedir. Sizin node unuza delegasyon yetkisi veren kişilerin de kendi vadeleri oranında kazanacakları ödülün %2-10 arasında bir kısmı da sizin olacaktır. Bu oranı node açılışınızı yaparken siz kendiniz belirlemektesiniz. 

Bir örnek vermek gerekirse: 2000 AVAX ile 5 haftalık bir node açtınız. Node unuza katılan kişilerden de %5 ücret alacağınızı belirttiniz. Ve hemen sizinle birlikte node unuza 8000 AVAX daha katıldı. 5 hafta sonunda (5 haftayı 52 haftanın yaklaşık %10 olduğu için seçtim) sizin 2000 AVAX için alacağınız ödül yaklaşık 20 AVAX (yıllık %10 un onda biri yani %1), sizi delege eden 8000 AVAX ın alacağı ödül ise 80 AVAX. Bu 80 AVAX ın %5 i de size ödeyecekleri ücret. Yani 4 AVAX da bu ücretlerden gelir. Böylece 5 haftalık validatörlük işleminizde toplam 24 AVAX kazanırsınız. AVAX ın şu anki fiyatı 12 dolar. sizin 5 haftalık kazancınız yaklaşık 288 dolar olacaktır. Nodu unuzu aylık 5-10 dolar ödeyerek bir firmada kurduğunuzu düşünürsek toplam geliriniz yaklaşık 278 dolar olacaktır. Bunu bir yıllık düşündüğümüzde Yıllık gelir 2780 dolar civarındadir. 24000 dolar sermaye ile yılda 2780 dolar kazanç. Gayet makul görünüyor. Ayrıca bu hesapta zaman içinde AVAX ın birim fiyatının artabileceği göz ardı edilmiştir. Aynı şekilde birim fiyatın azalabileceği de göz ardı edilmemelidir.

Avaxtr.org Avalanche Coin hakkında bilgilendirmek için kurulmuştur. All Right Reserved ©

Information cookies

Size en iyi çevrimiçi deneyimi sağlamak için bu web sitesi çerezleri kullanır.