Neden Avalanche?

Avalanche konsensus protokolü blokzincir teknolojisinin üzerine kurulmuş son derece gelişmiş bir blokzincir yazılımıdır. Blokzincir teknolojisi (Blockchain) internetin 3. devrimi olarak adlandırılmaktadır. En önemli özelliği bir sahibi olmaması yani merkeziyetsiz (decentralised) olmasıdır. Bu özellik bize, güvenlik (hemen hemen %100), hız (işlemlerin çok çok kısa sürelerde gerçekleşmesi, mili saniyeler) ve düşük maliyetler (işlem başına kuruş düzeyinde ödemeler) olarak geri dönmektedir. Hali hazırda öncelikle Bitcoin ile başlayan blokzincir uygulamaları giderek gelişti ve çeşitlendi. Başka blokzincir ağları gelişti ve bu ağların üzerinde kullanılan kripto paralar üretildi. Şu an için 6000 civarında kripto para mevcuttur. 

Her blokzincir ağı kendi ağında kullanılmak üzere coin üretmektedir. Avalanche platformunun coini AVAX tır.

Kısaca blokzincir teknolojisi nedir?

Sistemin teknik detaylarında girmeden kısaca anlatalım. Blokzincir ağı yüzlerce, binlerce bilgisayardan oluşan özel bir ağdır. Kendi dillerinde sürekli birbirleriyle iletişim halindedirler ve ağda meydana gelen her işlem tüm bilgisayarlar tarafından onaylanır. Bu bilgisayarlar her onay işlemi için çok küçük miktarlarda ödül alırlar. Tüm bilgiler ağdaki tüm bilgisayarlarda kayıtlı olduğu için ağın köyü niyetli kişilerce ele geçirilmesi neredeyse imkansızdır. Bu da bu teknolojinin neden güvenli olduğunu açıklamaktadır. Ayrıca ağların sahibi yoktur. Yani bir şirket ya da şahsa ait değildir. Temel olarak blokzincir ağının sahibi o ağda yer alan bilgisayarlar yani o bilgisayarların sahipleridir. Bir bilgisayar ağda çalışmaktan vazgeçebilir ya da dileyen herkes gerekli donanımla bu ağa dahil olabilir.

Bitcoin ve Etherium gibi blokzincir teknolojileri iş ispatı (Proof of work-PoW) denilen bir yöntemle çalışmaktadır. Kısaca açıklamak gerekirse ağdaki bilgisayarlar yaptıkları iş, yani onaylama kadar ödül kazanırlar. İlk zamanlarda herhangi bir bilgisayarla evinizden bu ağa katılıp onaylama işini yapabilirken zamanla yazılımın kendi doğası gereği yapılan onaylama işlemi zorlaşmıştır. Bu da ağa giderek daha güçlü bilgisayarların katılması ile sonuçlanmıştır. Bu herhangi bir bilgisayarın ağa katılamayacağı anlamına gelmez. Ağ tüm bilgisayarlara açıktır. Dileyen herkes tüm bilgilere ulaşabilir. Ama bilgisayarınızı sürekli çalıştırıp karşılığında hiç bir ödül alamazsınız. Kısaca, iş ispatı ile çalışan ağlarda yer alabilmek için güçlü ve maliyetli bilgisayarlara ihtiyaç bulunmaktadır. Bu hem pahalı hem de çok enerji tüketen bir sistemdir.

Yeni nesil blokzincir ağları ise varlık ispatı (Proof of Stake-PoS) denilen bir yöntem ile çalışır. Bu yöntemde ise ağda yer alabilmek için çok maliyetli bilgisayar yatırımlarına gerek yoktur. Ortalama bir bilgisayar ile ağa dahil olabilirsiniz. Daha az enerji tüketirsiniz.

Avalanche konsensus platformunda ağa dahil olabilmeniz (Validasyon -  Validatör olmak) için en az 2000 AVAX coine sahip olmanız ve bu coinleri 2-52 hafta aralığında dilediğiniz süre boyunca kilitlemeniz gerekir. Bu kadar AVAX alamam diyenler de en az 25 AVAX ile ağa dahil olabilmektedirler. (Delegasyon - Delegatör olmak). Bu süre sonunda yıllık ortalama %10 civarında olan ödülden payınıza düşeni alırsınız. AVAX coinlerin fiyatının artması işin bir diğer kazancıdır. (AVAX coin nasıl ve nereden alınır? Bu makalede açıkladık)

AVAX ın fiyatı neden artar? Her şeyden önce sınırlı bir arz söz konusudur (Toplam arz 360 milyon coin ve maksimum arz 720 milyon coin olacak şekilde ayarlanmıştır. Sistem, maksimum sınıra ulaştıkça sürekli olarak yeni coin basarken, çeşitli işlem ücretleri yakılacaktır). Avalanche konsensus protokolünü, özelikle büyük şirketler, finans devleri, borsalar kullandıkça daha çok AVAX talebi oluşacaktır. Çünkü ağda yapacağınız her işlemin çok çok küçük de olsa bir bedeli var ve bu bedel AVAX coinlerle ödeniyor. Ekonominin temeli olan arz talep dengesi nedeniyle platform kullanıldıkça fiyat yükselmesi kaçınılmaz olacaktır.

Sonuç olarak Avalanche konsensüs protokolü, var olan yeni nesil blokzincir teknolojileri arasında çevreciliği, sınırlı arzının olması, özellikle büyük finans devleriyle ortak projeler için görüşmeleri sürmesi ve tüm diğer platformlarla kolayca entegre olabilmesi gibi nedenlerle ön plana çıkmaktadır. AVAX geleceğin yatırımı, geleceğe yatırımdır.

 

 

Avaxtr.org Avalanche Coin hakkında bilgilendirmek için kurulmuştur. All Right Reserved ©

Information cookies

Size en iyi çevrimiçi deneyimi sağlamak için bu web sitesi çerezleri kullanır.