Pangolin Likidite Havuzuna Katılmak (Resimli)

Pangolin Likidite Havuzuna Katılmak (Resimli)

Havuzlara katılarak likidite sağlayıcı yani LP olmak kavramıyla ilgili unutulmaması gereken en önemli nokta havuza likit yani nakit para koyduğunuzdur. Bu parayı çeşitli coinler aracılığıyla havuza aktarmış olursunuz. Pangolin havuzları 50/50 oranındadır. Yani iki coinin dolar karşılığı aynı olacak. Bu sağladığınız likit karşılığında Png tokenları kazanırsınız. Ne kadar kazanacağınız havuzdaki payınıza ve piyasa şartlarına bağlıdır. Bu yazıyı yazdığımız 18/02/2021 de kazanabileceğiniz günlük getiri ana paranızın %2 si civarındadır.

Pangolin havuzuna para koymamız için metamask cüzdanımıza varlık aktarmamız gerekli. Bunun en pratik yolu varlığımızı avax ile aktarmaktır.

Borsalardan aldığımız AVAX larımızı Avax cüzdanımıza aktardıktan sonra basamaklar nelerdir. Neler yapacağız. Bunu resimlerle anlatmaya çalıştık.

Cüzdanımızda 3 adet zincir (chain) bulunur. X chain cüzdana avax giriş ve çıkışı için kullanılır. Avaxlarımız X chaine gelmiş. Ekran görüntüsünde en üst solda 139.561 avax sahibi olduğumuz yazıyor. Bunların 61,115 adeti stakelenmiş durumda yani kilitli. X chainde ise 78,446 adet AVAX ımız mevcut. Bu avaxları öncelikle X chainden C chaine taşımamız gerekiyor.

Bunun için sol sütundan Cross Chaini tıkladık ve bu sayfa açıldı. Source chain kısmından X  Chaini, Destination Chain kısmından da C chaini seçtik. Transfer miktarına max dedik ve onayla tuşuna bastık.

Açılan ekranda transfer tuşu belirdi ve bu tuşa da bastık.

AVAX larımız X chainden C chaine aktarıldı ve 0,001 AVAX ücret alındı. Bu işlem bazen gerçekleşmiyor ve müdahale etmemiz gerekiyor (Mutlaka düzeltilecektir).

 

Böyle bir durum olduğunda sol sütundan Gelişmiş seçeneğini tıklayıp açılan sayfada IMPORT C tuşuna basıyoruz. Böylece chainler arasında takılmış olan avaxlarımızı C-Chaine aktarmış olduk.

Şimdi sol sütundan gönder seçeneğini seçtik ve Select Source kısmından C Contract tuşuna bastık.

Metamask cüzdanımızda Avalanche Mainnet C-Chain de olduğumuza dikkat ediyoruz. Burada Ox ile başlayan adresi kopyaladık (Üstüne tıklayınca kopyalanıyor).

Kopyaladığımız adresi (bizim metamask avalanche mainnet C-Chain adresimiz bu) gönderilecek cüzdan adresi kısmına yapıştırıp Confirm tuşuna basıyoruz.

Ardından açılan pencerede ‘işlemi gönder’ tuşuna basıyoruz.

Avaxlarımız cüzdanımıza gitti ve görebiliyoruz.

Pangolin uygulamasını açıyoruz ve Connect Wallet tuşunu tıklıyoruz metamaskı seçiyoruz.

Sol üst köşede Swap Pool PNG ve Airdrop seçenekleri var. Airdrop bizi ilgilendirmiyor. PNG tuşuna bastık ve likidite havuzlarını gördük. Hangi havuza para koyacağımızı seçmek için inceliyoruz. Dikkat edilmesi gereken noktalar; total deposit edilmiş avax miktarı ile pool rate arasındaki oran. Bu oran sürekli değişkenlik gösteriyor olsa da başlangıçta en çok işlem yapılacağını tahmin ettiğimiz bir havuza dahil olmayı tercih etmeliyiz. Sonuçta havuzdaki varlıklarla ilgili ne kadar çok işlem gerçekleşirse havuzun getirisi o kadar artacaktır. Tekrar hatırlatmak isteriz ki biz havuza avax ve bir diğer coin koyuyor olsak da aslında koyduğumuz şey dolar. Ve havuzdan çıkarken de aynı miktarda dolar ile çıkacağız. Aynı miktarda coin ile değil.

Bu örnek için biz Avax/Uni havuzunu seçtik. Bu nedenle öncelikle gerektiği kadar UNI elde etmemiz gerekli. Bunun için sol üstten Swap tuşuna bastık ve AVAX ların bir kısmını UNI ye çevireceğiz.

Listeden UNI yi bulduk.

Ne kadar AVAX ı UNI ye çevireceğiz. Bu size kalmış olmakla birlikte örneğimizde metamask cüzdana AVAX olarak çektiğimiz varlığımızın tümünü (yaklaşık 2400 dolar) havuza koyacağız. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta şu. Metamask cüzdanda bir miktar avax bırakmalıyız ki işlem ücretlerini ödeyebilelim. Örneğimizde elimizde toplam 78,4351 adet avax var. 77 tanesi ile yatırım yapalım ve 1,4351 tanesi cüzdanda kalsın. Bu nedenle UNI ye çevireceğimiz avax miktarını 77/2=38,5 olarak seçiyoruz. Swap işlemi sonrasında elimizde 38,5 avax karşılığı UNI ve 39,4351 adet avax olacak.

Swap tuşuna basınca metamask açıldı. Buradan onay veriyoruz.

Swap işlemi tamamlandı ancak UNI ler cüzdanda gözükmüyor. Bunun için yapmamız gereken şeyler var. Activity seçeneği seçip Contract interaction da solda yer alan tuşa tıklıyoruz.

Açılan pencerede Sağ üst köşede yer alan mavi oka tıklıyoruz ve Cchain.explorer sitesine gidiyoruz.

Açılan sayfada sağ üst siyah kutuda varlıklarımız mevcut. Buradan UNI kelimesine tıklıyoruz.

Açılan sayfada Uniswap başlıklı üstte yer alan beyaz kutudan View Contract seçeneğine geliyoruz.

Contract Address Details kutucuğu üstte yer alıyor buradan kutucuğun en sağ üstünde yer alan kopyalama tuşuna basarak Contract adresini kopyalıyoruz.

Metamaska dönüyoruz. Assets de en aşağıda Jeton ekle tuşuna basıyoruz. Bu arada örnek cüzdanda listelenenler arasında UNI mevcut ama o başka bir UNI.

Özel Jeton ekle seçeneğine gelip Token Contract Address kısmına kopyaladığımız adresi yapıştırıyoruz.

Önceki ekranda Sonraki tuşuna bastıktan sonra gelen bu ekranda 'Jetonlar ekle' diyoruz ve

Artık UNI tokenlerımız cüzdanımızda görünür hale geldi.

Pangoline döndük ve Sol üstten Pool seçeneğine geldik. Add Liquidity tuşunu tıkladık.

Açılan pencerede üstte AVAX seçili alttan UNI yu bulup seçiyoruz ve UNI kısmında max tuşuna basıyoruz. Sonra da Approve UNI ye tıklıyoruz.

Metamask bizden yapmak istediğimiz işlemi onaylamamızı istiyor ve bu ekranı açıyor. Bu ekranda dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var. Öncelikle Transaction Fee olarak 42,47 dolar gözükmekte. Bu yanlış, metamaskın düzeltmesi gereken önemsiz ve kafa karıştırıcı bir şey. Düzelecektir. Sorun şundan kaynaklanıyor. Metamask bazen AVAX olarak yazması gereken değeri ETH sanıyor ve bize ona göre bir ücret hesaplayıp gösteriyor. Ama aslında 42,47 doların altında yazan değer 0,023011 ETH. Bu ETH değil AVAX. Metamaskın kafası karışmıyor olsa bunu AVAXın değerinden hesaplayarak söyleyecek ve yaklaşık olarak 0,9 dolar yazacak orada… Onaylıyoruz, korkacak bir şey yok zaten cüzdanımızın Avalanche mainnet ağında ETH ımız yok.

Onayladıktan sonra bu ekran geldi. Burada Supply (Arz demek) tuşuna basıyoruz yani değerlerimizi (bu örnekte toplam 2500 dolarlık AVAX ve UNI ) havuza arz ediyoruz.

Tekrar bir onaylama ekranı geldi. Tekrar onaylıyoruz. Böylece bir işlem ücreti daha ödemiş oluyoruz. Miktar ETH sanılıp öyle hesaplanmış gene ama aslen ödeyeceğimiz ücret 1 dolardan az.

Artık hazırız. Açılan ekranda Add tuşuna basıyoruz. Bu sayede havuza koyduğumuz varlıklarımızı temsil eden havuz jetonlarımızı yani PGL tokenlarımızı alıyoruz.

Sol üstten PNG sekmesine geldik. Havuzlar arasında mavi tuşunda Manage yazan havuzumuzu buluyoruz.

 

Manage tuşuna basınca gelen ekrandan Deposit PGL Tokens tuşuna tıklıyoruz.

Onaylıyoruz.

Metamask imzamızı istiyor (Ücretsiz…)

İmzaladıktan sonra 1-2 saniye içerisinde Deposit tuşu aktif hale geliyor ve tıklıyoruz.

Yaklaşık 2500 dolar değerindeki yarısı Avax yarısı UNı olan varlıklarımızı Likidite havuzuna yatırmak için son bir ücret ödemek üzere metamaskda açılan Onayla tuşunu tıklıyoruz.

Artık havuzdayız ve ekranda görüldüğü üzere hemen PNG lerimizi kazanmaya başladık. Havuza koyduğumuz varlıklarımızla haftada 40,19 PNG kazanacağımız yazıyor. Bu oran her daim değişiyor ama her zaman çok iyi bir oran. Kabaca 2500 dolar yatırım yaptık, haftada 40 PNG yani yaklaşık 10 AVAX getirimiz var. 10 AVAX da bugün için 400 dolara denk geliyor. Bu hesapla 6 haftada ana paramızı getiri olarak almış olacağız.

Sağ üst köşede yer alan PNG tuşuna basınca gelen ekranda ne kadar PNG olduğu yazıyor. Bu PNG leri almak istediğimizde Claim tuşu ile alacağız. Bu da başka makalenin konusu olsun.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Avaxtr.org Avalanche Coin hakkında bilgilendirmek için kurulmuştur. All Right Reserved ©

Information cookies

Size en iyi çevrimiçi deneyimi sağlamak için bu web sitesi çerezleri kullanır.